• Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
        • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

        • 31.01.2021 14:59
        • Dzień Kubusia Puchatka w naszej bibliotece
        • 18 stycznia obchodzimy międzynarodowy dzień najsłynniejszego misia na świecie - Kubusia Puchatka.  

          Dawno temu w Wielkiej Brytanii, pisarz Alan Alexander Milne - z miłości do bajek i swojego syna wymyślił pewnego misia o bardzo małym rozumku. A zaczęło się to w momencie, gdy mały Christopher Milne - syn pisarza - udał się z ojcem do zoo i zobaczył niedźwiedzicę o wdzięcznym imieniu Winniepeg. Chłopiec zafascynował się dzikim zwierzęciem. Nic dziwnego, że kilka lat później dostał od rodziców na urodziny, misia przytulankę. Nikt nie spodziewał się, że niepozorny pluszak stanie się wiernym towarzyszem zabaw chłopca i… na zawsze odmieni historię literatury dziecięcej! Pisarz specjalnie dla swojego syna (którego zresztą ustanowił jedną z głównych postaci, znaną nam jako Krzyś) napisał bajkę o wyjątkowej przyjaźni chłopca i pluszowego niedźwiadka. Dodatkowo stworzył cały fantastyczny świat  - magiczny Stumilowy Las, w którym pojawili się inni zwierzęcy bohaterowie, również zainspirowani maskotkami Chrisa - Prosiaczek, Kangurzyca z Maleństwem, Królik, czy wiecznie smutny, ale niezwykle uroczy osioł Kłapouchy.

          Bajka nie tylko spodobała się synowi pisarza. Poznały ją dzieci na całym świecie i została wydana w 1926,a w Polsce w 1938 roku. Oryginalny tytuł brzmiał "Winnie the Pooh".

           Puchatka pokochali odbiorcy w każdym wieku. Nawet po latach, z sentymentem wracamy do tej historii. Dorosłym kojarzy się z ich ulubioną bajką z dzieciństwa, piękną historią o przyjaźni, tolerancji, którą chętnie przekazują z pokolenia na pokolenie - czytając swoim pociechom.
          A maluchy od razu pokochały misia o małym rozumku. 

          W naszej szkole, jak zapewne w wielu innych, obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Spotkaliśmy się w biblitece, by porozmawiać o wspólnym znajomym, przeczytać fragment lektury, pośmiać się z wielu misiowych powiedzeń. Na koniec zrobiliśmy piękne ilustracje do książki.

               

        • Wróć do listy artykułów